Pisanie umów Bitcoin Smart jest o wiele łatwiejsze dzięki nowemu językowi kodowania.

Pisanie umów Bitcoin Smart jest o wiele łatwiejsze dzięki nowemu językowi kodowania.
Inteligentne kontrakty Bitcoin to podstępna bestia do oswojenia, ale nowy język ułatwia ich pisanie, demokratyzując je w pewnym sensie.

Inteligentne kontrakty mogą (między innymi) pozwolić użytkownikom na ustalenie dodatkowych zasad dotyczących ich Bitcoinów, wymagających spełnienia tych zasad przed odblokowaniem środków. Minsc, stworzony przez dewelopera Bitcoin Nadav Ivgi, jest nowym językiem programowania, który ułatwia deweloperom tworzenie tego typu kontraktów, dzięki czemu mogą one płynniej wbudować je do portfeli Bitcoinów i innych aplikacji.

Jednym z celów Minsc jest, aby inteligentne umowy „bardziej dostępne dla większej liczby osób“, Ivgi powiedział CoinDesk. Oznacza to, że zarówno deweloperzy jak i użytkownicy mogą korzystać z narzędzi stworzonych przez deweloperów.

Poziom pierwszy: „Skrypt“ inteligentne kontrakty
Inteligentne kontrakty zostały po raz pierwszy opisane przez Nicka Szabo w latach 90-tych. Teoretyzował on sposób automatyzacji prawnie wiążących umów zawieranych między ludźmi.

Typowe przykłady inteligentnych umów na Bitcoin Trader to niedopuszczenie do wydania 0,1 BTC do 2021 roku, lub wymaganie, aby więcej niż jedna osoba podpisała transakcję, zanim pieniądze będą mogły się faktycznie przenieść. Inteligentne kontrakty zasilają również drugie warstwy protokołu Bitcoin, takie jak Lightning Network, który może pomóc Bitcoin rozszerzyć, aby dotrzeć do większej liczby użytkowników.

Do tej pory, Bitcoin Script jest językiem, który sprawia, że te umowy są możliwe.

Problemem jest to, że praca z Bitcoin Scriptem jest trudna. W przeciwieństwie do innych, bardziej popularnych języków programowania, do których są przyzwyczajeni programiści, trudniej jest owinąć głowę i komponować. Ten brak zrozumienia ułatwia również popełnienie błędu, potencjalnie narażając Bitcoin na ryzyko.

Nieporadność Bitcoin Script była jednym z czynników, które skłoniły Vitalik Buterin do zaprojektowania platformy Ethereum w pierwszej kolejności. Solidity, pierwszy inteligentny język kontraktów w Ethereum, został zaprojektowany tak, aby był dużo łatwiejszy w czytaniu i w ten sposób używany przez deweloperów. I to się opłaciło: Ethereum urósł do rangi platformy dla inteligentnych programistów kontraktowych.

Przeczytaj więcej: Jak działają inteligentne kontrakty Ethereum?

Poziom drugi: Miniscript
Miniscript, wydany w 2019 roku przez Pietera Wuille’a, Andrew Poelstrę i Sanketa Kanjalkara z Blockstream Research, w tym numerze odpada na bitcoin.

Czytaj dalej: Pieter Wuille odsłania „Miniscript“, nowy, inteligentny język umów dla Bitcoinów.

„Jednym z powodów, dla których nie jesteśmy bliscy wykorzystania pełnego potencjału skryptu jest fakt, że w rzeczywistości konstruowanie skryptów do niebanalnych zadań jest uciążliwe. Trudno jest zweryfikować ich poprawność i bezpieczeństwo, a jeszcze trudniej znaleźć najbardziej ekonomiczny sposób pisania“, napisali Wuille i Poelstra w poście na blogu wprowadzającym Miniscript we wrześniu ubiegłego roku.

Miniscript oferuje język, który jest łatwiejszy do zrozumienia niż Script, z wbudowanymi gwarancjami bezpieczeństwa.

Dodatkowo, jeśli istnieją dwa różne sposoby pisania tego samego kontraktu w Script, Miniscript jest w stanie ocenić, który z nich jest „bardziej ekonomiczny“.

Komputer ostatecznie kompiluje (lub konwertuje) Miniscript do Bitcoin Script, który jest tym, co ostatecznie musi być napisane w kodzie, aby skutecznie zablokować prawdziwy Bitcoin z tymi dodatkowymi ograniczeniami.

Trzecia warstwa: Minsc
Minsc jest trzecim poziomem ciasta. Opiera się na Miniscripcie, wykorzystując jego właściwości zabezpieczające, ale tworząc język, który jest jeszcze łatwiejszy do czytania i myślenia dla programistów niż Miniscript.

„Minsc skupia się na użyteczności i ułatwia wyrażanie, pojmowanie i rozumowanie skryptów, używając prostej i znanej składni. Dodaje to dodatkowe udogodnienia i „cukier składniowy“,“ powiedział Ivgi CoinDesk.

„Cukier składniowy“ to termin programistyczny pozwalający na dodanie do języka innego, łatwiejszego, skróconego sposobu wykonania zadania, które zazwyczaj jest trudniejsze do napisania.

Tak więc Minsc nie dodaje nic nowego do Script, po prostu ułatwia jego obsługę.

„Nie pozwala ci robić niczego, czego Miniscript już nie robi, podobnie jak sam Miniscript w odniesieniu do Bitcoin Script,“ powiedział Ivgi.

Bitcoin inteligentne kontrakty i Minsc: Dokąd oni pójdą?

Minsc może ułatwić deweloperom dodanie wsparcia dla różnych inteligentnych kontraktów. „Główną grupą docelową są programiści, którzy chcą budować aplikacje wykorzystujące Bitcoin Script w interesujący, zaawansowany sposób“, dodał Ivgi.

Przeczytaj więcej: RIF uruchamia sieć „Layer 3“ do skalowania inteligentnych umów opartych na Bitcoinach, żetony.

Jeśli więcej programistów będzie mogło ostatecznie dodać wsparcie dla tych inteligentnych umów, więcej użytkowników będzie mogło (być może nawet nieświadomie) korzystać z tych bardziej złożonych umów.

„Na początku przewiduję jednak, że korzystanie z nich będzie przede wszystkim eksperymentalne i edukacyjne. Minsc może być świetnym narzędziem dla ludzi chcących lepiej zrozumieć Bitcoin Script, jak również dla nauczycieli uczących technicznych aspektów Bitcoinu“, powiedział Ivgi.

Ivgi jest nadal w trakcie dodawania innych funkcji do języka. Możliwości Bitcoin’a w zakresie inteligentnego zawierania umów prawdopodobnie jeszcze bardziej się rozwiną, na przykład dzięki Taproot, prawdopodobnej aktualizacji na horyzoncie Bitcoin’a. Minsc będzie tam, aby ułatwić tworzenie tych kontraktów.